Groceries

I measure my groceries in bulk. By which I mean, I expect to pay a certain amount for a certain heaviness/pain in the ass of getting up the stairs-ness of groceries.

But the last two weeks have completely thrown me off in this quest. To wit:

I bought a shitload of groceries last week for the princely sum of 32 bucks. Then this week I bought a relatively similar size of groceries, and ended up paying over 80 dollars.

Granted, last week I bought bread, milk, and other foodstuffs, and this week I was out of shampoo, soap, laundry detergent, and any number of other things.

Still, it’s weird to have a batch of groceries I can carry with one arm cost three times as much as a batch I was struggling to carry with two.

Leave a Reply